Левова брама Хаттуси — столиці Хетського царства (Фото:Бернар Ганьон.)

Дослідники виявили глиняні таблички віком 2500 років із текстом невідомою мовою, носіями якої, найімовірніше, були хети.

Цю нову мову було названо лувійською і вона є індоєвропейською мовою, схожою на хеттську, яка була однією з домінуючих у цьому регіоні на той час. Це відкриття є значним, оскільки воно може розширити наше розуміння історії та культури стародавньої Хетської імперії.

Богазкей-Хаттуша, в руїнах якої знайшли таблички, була столицею Хетської імперії. Хетти — давня індоєвропейська група, яка мігрувала в Анатолію, сучасну Туреччину, і створила могутню імперію в пізньому бронзовому столітті (1650−1200 рр. до н.е.).

На стоянці Богазкей-Хаттуша було виявлено тисячі глиняних табличок із клинописом, і більша частина текстів була хеттською мовою. Однак частина з них була написана раніше невідомим діалектом.

Вчені припускають, що цю нову мову, найімовірніше, використовували жителі Калашми, області на північно-західній околиці хетського центру.

Хоча поки що не вдалося повністю розшифрувати значення цієї нової мови, вона, як припускають, може надати додаткову інформацію про стародавні ритуали і культуру Калашми. Це відкриття також підкреслює зв’язок цієї мови з індоєвропейською сім’єю мов, яка охоплює більшу частину Європи та інші регіони.

От Admin